طراحی داخلی .دکوراسیون .تری دی مکس

بانک اطلاعات طراحی داخلی دکوراسیون و طرح های تری دی مکس

مدير عامل شركت توسعه فضاهاى فرهنگى شهردارى تهران با اشاره به اتمام ساخت 11 سالن سينمايى در تهران گفت: از تير اين سالن‌ها افتتاح و آماده بهره‌بردارى مى‌شود.

اكبر تشكرى‌نيا افزود: اين سالن‌هاى سينمايى در مجموعه زندگي، پارك ملت و موزه سينما ساخته شده است.
وى در خصوص هزينه‌هاى صرف شده براى ساخت اين سالن‌هاى سينمايى رقمى را اعلام نكرد و گفت: با بالا رفتن قيمت مصالح، افزايش قيمت در اين بخش‌ داشته‌ايم.
وى با اشاره به افتتاح سالن‌هاى سينماى مجموعه زندگى در منطقه 5 شهردارى تهران گفت: در اين منطقه در چند سال گذشته خانه‌هاى زيادى ساخته شده است‌ ولى مكان‌هاى فرهنگى اندكى ايجاد شده، با ساخت اين مجموعه تا حدودى مشكلات شهروندان برطرف مى‌شود.
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:53  توسط حامد  | 

مدير تالار سنگلج مى‌گويد كه اين تماشاخانه تنها سالن نمايش استاندراد ايران است

مرجان حاجى‌رحيمى - 
در تالار سنگلج خبرهايى هست. انگار قرار است اين تماشاخانه قديمى يك بار ديگر اقتدار خود را بين تماشاخانه‌هاى رقيب بازيابد. اين خواست تمام هنرمندان پيشكسوت نمايش و همين طور مدير كنونى تماشاخانه سنگلج يعنى «اتابك نادري» است. نادرى كه متولد سال 1349 است از اواخر سال 1385 به خيابان بهشت آمد و اين روزها به دنبال بازيابى هويت گمشده تماشاخانه سنگلج است. در يك بعدازظهر بهارى با او گفت‌وگويى داشته‌ايم كه در پى مى‌آيد:
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:47  توسط حامد  | 

تئاتر- حسين مسافر آستانه*:
اگرچه روز جهاني تئاتر در اين زماني كه ما آن را جشن گرفتيم، نيست؛ اما همين مراسم هم براي تئاتر غنيمت است.

به همين خاطر نبايد با آن در حد يك مراسم سمبليك برخورد كرد. چون نه در آن رقابتي در كار است و نه نقد و بررسي و داوري وجود دارد. اين مراسم في نفسه فرصتي است براي كنار هم آمدن خانواده تئاتر. باهم بودن و در كنار يكديگر بودن اهالي تئاتر بسيار خوب است و نوعي شور و شعف را به ميان خانواده تئاتر مي‌آورد كه اين يك ضرورت است.

روز تئاتر تنها موقعيتي است كه تئاتري‌ها آن‌را متعلق به‌خودشان مي‌دانند. البته اين تعلق بايد دستاورد‌هايي هم داشته باشد تا در ادامه و در برنامه ريزي‌ها و تصميم‌هاي اجرايي تئاتر از آن استفاده كرد؛ پس نبايد حاصل اين گردهمايي بزرگ خانواده تئاتر هيچ باشد و در نهايت اين همايش بزرگ بدون اتفاق مؤثري براي تئاتر كشورمان برگزار شود.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:37  توسط حامد  | 

تئاتر- اكبر زنجان پور*:
هرگونه نگاه حرفه‌اي و تفكر سازنده بسيار خوب و پسنديده است. حركت‌هايي مثل برپايي روز جهاني تئاتر هم به نوعي اينچنين محسوب مي‌شود

مشروط به آنكه اين حركت، زمينه ساز حركت‌هايي اساسي‌تر شود كه همان اعتلاي تئاتر و موجوديت تئاتر كشور است. اما وقتي موجوديتي به اسم تئاتر حرفه‌اي نداريم، حركت‌هاي انجام شده در حد كارهاي سمبليك و نمادين خواهد ماند.

زماني تئاتر براي ما حرفه‌اي مي‌شود كه سالن‌هاي زيادي براي تئاترهايمان داشته باشيم. استفاده از سالن تئاتر شهر به‌عنوان تنها سالن براي همه تئاترهاي شهر تهران بسيار بد است و اين معنا را مي‌دهد كه ما اساساً تئاتري نداريم.

با اين حساب، برگزاري مراسمي مثل روز جهاني تئاتر هم كاري از پيش نخواهد برد. متأسفانه امروز فقط خود اهالي تئاتر در مورد آن اظهار نظر مي‌كنند ولي اگر قرار باشد تئاتر ما پيشرفت كند و تئاتري ملي و حرفه‌اي داشته باشيم، بايد مديران و مردم راجع به آن صحبت كنند و آنها هم در سرنوشت تئاتر سهيم باشند؛ در غيراين صورت هر كاري انجام شود در يك دور تسلسل خواهد ماند.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:28  توسط حامد  | 

طراحی سالن تیاتر مستلزم درک روابط پیچیدهای است که می توان آن را با برسی تاریخ 2500 ساله پیشرفت تیاتر به دستآوررد.
گرایش های ساخت و ساز سالن تیاتر در شرایط جاری:
1-
حفظ و احیا و مدرن کردن تیاتر های پیشین قرن نوزدهم و اواسط قرن بیستم
2-
ساختمانهای جدید با مشخصه های فضای باز (آزمایشی) و بعد تبدیل آنها به فضای پیشرفتهترتاریخچه ی تیاتر:تیاترMarcellus اولین تیاتر روم که به طور کامل از سنگساخته شده.
اولین ساختمان تیاتر رنسانس سالن تیاتر فرانسیس در پاریسبوده.
کلیاتی در باره فضای نمایشنمایش درهر کجا که مکان رویارویی بازیگر و تماشاگر باشد به وقوع می­پیوندد. خواه این مکانمیدانی در شهر باشد یا خیابان یا سکویی در بازار و یا قهوه­خانه. اما تئاتر بدونمعماری معنا ندارد، تئاتر چه به شکل نمایش و اجرا باشد و چه به صورت جشن و مراسم،ماهیتا نباید چنان با طبیعت خود یکی شود که قابل تشخیص نباشد. زیرا در این صورتنمایشی در کار نخواهد بود. چون بنیان تئاتر بر آگاهی دوسویه بازیگران و تماشاگراناز وجود یکدیگر است؛ باید از جهان اطرافش متمایز باشد همان­گونه که نمایش و واقعیتبا هم تباین دارند. آشکارترین نشانه تئاتر همانا صحنه است که معماری آن در طولتاریخ دستخوش دگرگونی­های فراوان گشته، اما همیشه مکانی کاملا مشخص و متمایز ازمحیط پیرامون بوده است.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:47  توسط حامد  | 

آمفي تئاتر قديمي و زيباي شهر ورونا يكي از عظيم ترين و قديمي ترين مراكز برگزاركننده فستيوال اپرايي جهان است كه هر تابستان از اوايل تيرماه تا هفته اول شهريور ۵ اثر اپرايي را با شركت خوانندگان و رهبران ترازاول دنيا براي دوستداران آثار اپرايي به نمايش مي گذارد.
عظمت و گيرايي ساختمان و همينطور جمعيت كثيري كه از تمام نقاط جهان براي حضور در اين جشنواره جمع مي شوند رنگ خاصي به آن مي بخشد، اما آنچه اين جشنواره را از ساير فستيوالهاي موسيقي دنيا متمايز مي كند اهميت برگزاري آن براي ايتاليايي هاست كه با آن به صورت يك جشن ملي برخورد مي كنند. به اين بهانه كامليا مسيح نوازنده و محقق موسيقي يادداشتي درباره اين جشنواره نوشته است:
آمفي تئاتر ورونا كه به نام آرنا Arenaآمفي تئاتر قديمي و زيباي شهر ورونا شهرت دارد در قرن اول ميلادي خارج از ديوار شهر ورونا ساخته شد. از سال ۲۶۵ باحمله بربرها بنا به دستور گالينو (Gallieno) امپراتور روم ديواره تازه يي براي حفظ امنيت شهر كشيده شد و اين بار آمفي تئاتر شهر در داخل محدوده جديد قرار گرفت.

024243.jpg

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:40  توسط حامد  | 

شرکت آلمانی ELAC تولیدکننده این محصول نرم افزاری میباشد. این نرم افزار برای شبیه سازی آکوستیک اتاق و محاسبه پارامترهای آن جهت استفاده در بهینه Setup کردن سیستمهای صوتی استریو و دالبی در اتاق میباشد. با این نرم افزار ابتدا نقشه اتاق را با یک رابط نسبتا ساده نقشه کشی ترسیم میکنیم ، ضرایب بازگشت سطوح را با انتخاب جنس مواد سطحی دیوارها ، کف و سقف مشخص میکنیم سپس با تعیین بلندگو و مکان آن ، پاسخ اتاق را در محل قرار گیری شنونده محاسبه میکنیم. با این این کار میتوان محل قرار گیری بلندگوها و شنونده را برای بهترین Soundstage بهینه نمود و به یک پاسخ مناسب رسید. اصولا من روش تجربی انتخاب مکان بلندگو Speaker Placement را پیشنهاد میکنم که در باره آن خواهم نوشت اما این نرم افزار هم میتواند به شما کمک کند تا حداقل تصویری از وضعیت آکوستیکی اتاق داشته باشید. کمی برای یک کاربر کم حوصله مثل من سروکله زدن با آن و تعریف بلندگو خسته کننده است اما نتایج جالب خواهد بود چون اگر بدانید چه وضعیت آکوستیکی نامناسبی دارید شاید به حال آن فکری بکنید. مجله Stereophile اینجا مطلبی در مورد این نرم افزار قرار داده است.نرم افزار های دیگری هم مانند ETF ، DIRAC وجود دارند اما من تنها به Cara دسترسی دارم.

cara.jpg

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 15:29  توسط حامد  | 

عايق پشم سنگ از دو طريق به كاهش صدا كمك مي‌كند، با كاهش انتقال صدا در ميان اجزاء متشكله سازه و يا جذب صدا در سطح. افت انتقال صدا عبارت است از كاهش انرژي صوتي هنگام عبور از ديوار، كف، بام و غيره كه در مجموع از خصوصيات محيط مادي است. صدا ممكن است در اثر ارتعاش هوا و يا در اثر ضربه مكانيكي ايجاد شود كه هر كدام در جاي خود بايد مورد بررسي قرار گيرد.جذب صدا عبارت است از كاهش انرژي صوتي هنگامي كه صدا از سطح منعكس مي‌گردد. ضريب جذب صدا با عددي بين صفر و يك بيان مي‌شود. اگر سطحي هيچ صدايي را جذب نكند، ضريب جذب صفر است. اگر 100% صدا جذب شود ضريب برابر با يك مي‌شود. عايق پشم سنگ بازدهي بالايي در جذب و كاهش صدا دارد به همين دليل در فرودگاه‌ها،‌ استوديوهاي صدابرداري، زير ريل‌ها و در ايستگاه‌هاي متروي داخل شهري به منظور جلوگيري از انتقال ارتعاشات و صدا از عايق پشم سنگ استفاده مي‌كنند. آزمايش‌ها نشان مي‌دهد كه با طراحي و نصب عايق‌ها مي‌توان به كاهش صدا تا تراز مورد نظر رسيد. مقدار تضعيف انرژي صوتي در هنگام عبور از مواد بستگي به ضخامت آنها دارد. اين مقدار در مورد پشم سنگ به ويژه در فركانس هاي كم با افزايش ضخامت بالا مي‌رود. گذاشتن فاصله هوايي مناسب در پشت عايق صدا، ضريب تضعيف آن را به نحو محسوسي افزايش مي‌دهد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:58  توسط حامد  | 


Avin Ava manufactures variety types of acoustic panels for sound absorption, diffusion and bass trapp purposes. This mainly useful for a range from home listening rooms to semi-professional sound recording studios.

Dead Room and Control Room (Before & Aftrer):

Below, you may find pictures of a Record Studio located in Tehran which all the acoustic equipments made and installed by Avin Ava Arta’s Technical Team during summer 2007.
The Studio includes a dead room with dimension H: 280cm, W: 380 cm, L: 480 cm and a control room with dimension H: 280cm, W: 300cm, L: 400cm which all the measurements and designing of the installed panels, engineered and done by Mr. Sirous Omidvar within 14 days.

Aside the acoustic panels, bass traps and diffusers Avin Ava team of experts equipped this record studio with Acoustic Revive RR-77 (Schumann Resonance Generator) for enhancement the general conditions and performance of the dead room itself, and also used HiDiamond’s Power Extension to reduce and filter any unwanted noises coming from main power line.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:41  توسط حامد  | 

یک اتاق خالی مکانی منطقی برای شروع جهت هر گونه مبحث در ارتباط با تجهيزآکوستيک

خواهد بود.

در اصطلاحات آکوستيکی، یک اتاق عبارت است از محفظه تشدید به عبارت دیگر یک محفظه

برای حجمی از هوا که تشدید می شود و همچنين عبارت است ازیک محموعه ازسطوح در حال

تشدید که عبارتند از صفحات مهار شده مختلف، دیافراگم ها و دیگر انواع ساختارهای ارتعاشی

که رسما در تئوری آکوستيکی توصيف شده اند.بحث مفصل در مورد شکل های مختلف تشدید

کننده ها خارج از حيطه این مقاله است، اما اگر کنجکاو باشيد می توانيداز مقاله کلاسيک (اصول

که (Harry Olson) نوشته هری اولسون (Elements of Acoustical Engineering) ( مهندسی آکوستيک

چاپ اول آن در سال ١٩٤٠ بوده است، استفاده کنيد. این مقاله هنوز بهترین مقدمه ساده برای

آشنائی با این موضوع است. در این جا کافی است به این امر توجه کنيم که یک اتاق، هر نوع

اتاقی که باشد، حرکات آکوستيکی بسيارپيچيده ای را از خود نشان می دهد، این حرکات

به وسيله فضائی که اتاق آن را احاطه کرده و همچنين مصالحی که اتاق از آن ها ساخته

شده است، تعيين می شوند.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:34  توسط حامد  | 

اتاق های شنوايی، صدای پخش شده از طريق بلندگوها را در چند جهت مهم تنظيم می کنند:

و پديده هايی از قبيل انعکاس ها، حذف ها، امواج ثابت (Boundary Effects) ١. به علت اثرات محدوده

سيستم های بلندگو را تراز می کنند و بالانس صوتی يا (Direct Sound) و غيره، آنها صوت مستقيم

آن را نسبت به آنچه که در محيط بدون انعکاس وجود دارد، تغيير می دهند. (Tonal Balance) تونال

بديهی است هنگامی که بالانس تونال خروجی مستقيم آکوستيکی بلندگو تحت تأثير قرار گرفت، به

همان نسبت بر درک شنونده از دقت بلندگوها تأثير خواهد گذاشت. بالانس تونال صوت مستقيم يک

بلندگو مهم ترين و تنها علامت درک شنونده از کيفيت صدا است. بنابراين اثرات اتاق بر اين جنبه از

پخش صدا از اهميت فوق العاده ای برخوردار است.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:19  توسط حامد  | 

در بحث گذشته به مسئله حائز اهميت آکوستيک اتاق شنوايى رسيديم. اما در اين رابطه ضرورى مى

دانم که شما را با بخشى از فيزيک صوت و عملکرد فاکتور هاى مختلف برخورد صوت با سطوح متفاوت

از نظر جنس و برخى از اصطلاحات در بحث آکوستيک آشنا سازم. از طرفى چون بحث ما در مورد

به شنوايى است، پس لاجرم آشنا Listening Room و کمک محيط آکوستيکى HiFi آکوستيک در

سازى با برخى از اصطلاحات و فاکتور ها و عملکرد هاى صدا در حس شنيدارى است مخصوصآ در

.Stereo محدوده

زيرا که در اين مجموعه قصد داريم تدبيرى کاربردى نسبت به بهبود شنيدارى از سيستم صوتى در اتاق

شنوايى خود داشته و فقط يک معلم تئورى آکوستيک نباشيم.

جهت آشنايى بيشتر شما با درک فاکتور هاى شنيدارى موزيک در اتاق خود، به چند نکته مهم و

.Stereo ارزشمند اشاره مى کنم، البته تنها در حيطه موسيقى

و غيره مى باشد در حوصله اين DTS ، Dolby Digital ، THX که شامل Home Cinema بحث در مورد

بحث نمى گنجد.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:57  توسط حامد  | 

مسئله کيفيت بسيار حائز اهميت بوده، به اين معنى که هر شنونده و يا (HiFi) در دنياى صوت و تصوير

بيننده اى نسبت به مبلغى که جهت کامل کردن و راه اندازى سيستم صوت و تصوير خود مى پردازد،

توقع بهترين کيفيت را دارد که با توجه به موارد گوناگون، متأسفانه اکثر خريداران دستگاه هاى گران

قيمت، بعد از بررسى کامل سيستم خود و آزمايشهاى گوناگون شنيدارى مجبور به تعويض سيستم يا

تغيير کابل ها و غيره مى شوند. در صورتى که در هنگام خريد با توجه به جديدترين تستهاى بين

(Audio Mag.) و شمارش گوش ها (What HiFi Mag.) المللى دستگاه ها و شمارش ستاره هاى قرمز

و مطالعه ارزيابى فنى و شنيدارى متخصصان اين گونه مجلات و يا پيشنهادات فروشندگان به ظاهر

متخصص و با تجربه اقدام به اين گونه خريد، حتى در سطح ۵٠ ميليون تومانى کرده اند.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:39  توسط حامد  | 

DOLBY STEREO :

 

دالبي استريو فرمتي چند كاناله براي پخش صدا است كه در سال 1976 توسط آزمايشگاه دالبي براي استفاده در سينماها ساخته شد كه بر پايه صداي استريوي اورجينال آنالوگ(ابداع شده در 1930) است كه در اين تكنولوژي دو كانل اضافي صوتي بصورت مخفي اضافه شده كه در بر گيرنده اطلاعات صوتي است جهت بكار انداختن يك بلندگوي مركزي و همچنين بلندگوهاي چندگانه اي كه روي ديوار عقب سينما قرار مي‌گرفت.

اين كار توسط يك پردازنده جهت ايجاد فضاي واقعي‌تر انجام ميشد و همچنين اين توانايي را نيز داشت كه صداي ضبط شده بر لبه فيلم هاي سلولزي كه بصورت اپتيكال و مونو بود را بصورت فضاي واقعي فيلم شبيه سازي كند.

 

 DOLBY SURROUND 

  دالبي سوراند در سال 1982 توسط آزمايشگاه دالبي به شكل يك فرمت سه كاناله جهت سينماي خانگي ابداع شد

اين فرمت از دو كانال جلو چپ و راست و يك بلندگوي مونو جهت عقب تشكيل ميشد كه صداي آن تركيب خاصي از صداي دو كانال جلو بود و براي وسايلي از قبيل ويدئو كاست بكار ميرفت كه بعد دالبي پرولوجيك جايگزين آن شد.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ساعت 9:9  توسط حامد  | 

قرن بيستم از آغاز، دوره تغييرات سريع بوده است. تغييرات حاصل در سراسر جهان به دنبال دو جنگ جهانى و پيشرفت هاى چشمگير در تكنولوژى طى اين قرن آهنگ زندگى را سرعت بخشيد. حدود دويست سال پيش ده ها سال طول مى كشيد تا يك سبك دكوراسيونى در ميان كشورهاى اروپايى گسترش يابد و سپس اقيانوس ها را به سوى باقى جهان طى كند.
اما امروز گسترش وسايل ارتباط جمعى كوچكترين تغييرات در مد را ظرف چند روز به اقصى نقاط جهان مى رساند. از اين رو سبك هاى دكوراسيونى تقريباً با سرعت تغييرات مد لباس در حال تغيير و تحول هستند و از آنجا كه مردم قادر به تغيير دادن مبلمان و وسايل منزل و دكوراسيون كلى خانه در زمان هاى كوتاه نيستند امروز اغلب سبك هاى دكوراسيونى دچار تداخل و به عبارتى همپوشانى، حتى در يك خانه واحد، مى شوند.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 17:42  توسط حامد  | 

  طراحي مفهومي اين آمفي تئاتر بزرگ در مركز رُم هنوز تأثير خود را بر خيلي از استاديوم هاي جديد ‏ورزشي دنيا گذارده است. امروزه، ما از طريق فيلم ها و كتاب هاي تاريخي از جنگ ها و بازي هاي ‏ظالمانه اي كه در اين ميدان رخ داده مطلع هستيم؛ بازي هايي كه براي شادی و سرور تماشاچيان بودهاعتقاد بر اين است كه اسمColosseum‏( آمفي تئاتر) برگرفته شده از اسم يك پيكره ی عظيم ‏الجثه(‏Nero‏) ـ (40 متري) در نزديكي میدان است كه به وسيله ی جانشينان نرو تبديل به پيكره ی سول ‏و يا آپولو( خداي خورشيد) شد. اين پيكره در دوره هايي از سالهاي مياني ناپديد گشت. ‏ ‏است.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:52  توسط حامد  | 

بخش بزرگي از آمفي تئاتر ديونيسوس پايينتر از آكروپليس آتن بازسازي مي شود. به گزارش روزنامه توويماي آتن اين تصميم را شوراي مركزي باستان شناسي يونان (KAS)، اتخاذ كرده است.
اين سالن نمايش به عنوان زادگاه درام باستان محسوب مي شود.
در قرن چهارم قبل از ميلاد تماشاگران براي ديدن نمايش هايي از آيشيلوس، اويريپيدس و سوفوكل به اين مكان مي آمدند.
طبق اين گزارش، بازسازي سالن حداقل ده سال به طول مي‌كشد و پس از ساخت، گنجايش چهار هزار تماشاگر را خواهد داشت.
در دوران باستان اين آمفي تئاتر با 64 رديف سكو، حدود 17000 نفر را در خود جاي مي داده است. تقريبا 15 تا 20 رديف سكوهاي قسمت فوقاني، بايد دوباره ساخته شوند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:42  توسط حامد  | 

 امریکا در لس انجلس در ایالت کالیفرنیا می باشد.این امفی تئاتر محل اجرای تابستانی ارکستر فیلارمونیک لس انجلس و گروههای دیگر موسیقی است. این سازه تا کنون چهار بار نوسازی شده است. جدیدترین جام در سال 2004 افتتاح شد. این جام گنجایش 18000تماشاچی را داراست.شرکت ساختمانی مت (MATT) از سانتافه در کالیفرنیا پیمانکار اصلی ساخت بود.طراحی اصلی پوسته بر عهده شرکت معماری و طراحی هاجتزوفانگ بوده و شرکت بک مادسون مدیریت ساخت را بر عهده داشت. نقطه قابل توجه در این سازه استفاده از یک سایه بان بسیار پیشرفته اویزان از سقف است که بوسیله کامپیوتر کنترل می شود.این سایه بان بمنظور تقویت صدا برای تماشاگران و نوازندگان می باشد.یک میز گردان به قطر 15 متر بر روی صحنه نصب شده که این میز بر روی 250 چرخ قرار گرفته است.سایه بان صوتی که با هزینه 1 میلیون و 600هزار دلار ساخته شده اولین سازه از این نوع در دنیاست. سایه بان صدای سازهای نواخته شده را دوباره به صحنه باز می گرداند و به اعضای ارکستر کمک می کند تا بدون استفاده دستگاههای الکترونیک صداها را بهتر شنیده و هماهنگ کنند. کرکره های شفاف روی سایه بان مانند پره بال هواپیما با استفاده از کامپیوتر قابل تنظیم است و با تعداد نوازندگان و نوع موسیقی تغییر می کند.برای دیدن عکسهایی از این جام کلیک کنید.

                                 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:32  توسط حامد  | 

موزه شیشه در شهر تالو در ایالت واشنگتن امریکا با الهام از کارخانجات صنایع چوب منطقه شمالغرب این کشور نمونه مناسبی از ابتکارات طراحی و سازه در خلق بناهای ماندنی است. این ساختمان به مساحت 7000 متر مربع میباشد. طراحی موزه بر عهده معمار کانادایی ارتور اریکسون از ونکوور کانادا و توماس کوک والد از تاکوما بوده است.این موزه با هزینه کلی 63میلیون دلار در سال 2002تکمیل گردید.

مهمترین شاخص موزه مخروطی به ارتفاع 27 متر و زاویه 17 درجه در انتهای جنوبی ساختمان است که با صفحات لوزی شکل از فولاد ضد زنگ پوشیده شده است.داخل مخروط امفی تئاتری قرار دارد که شامل نمایشگاه و کارگاه شیشه سازی است.برای نمای خارجی این سازه از بتن پیش ریخته استفاده شده است.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:4  توسط حامد  | 

1. هنگامی که حرف از دکورهای سنتی به میان می‌آید، فضای شلوغ و قهوه‌‌خانه‌ای پر از دیوارکوب‌های قدیمی،‌گلیم‌ها و چراغ‌ نفتی، مهرهای فیروزه‌ای و هزار خرد و ریز سنتی به ذهن ما می‌آید ولی آیا این فضای درهم از چیدمان سنتی ایرانی الهام گرفته است یا از بازار شام تقلید کرده‌ایم؟

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 10:33  توسط حامد  | 

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 17:30  توسط حامد  | 

استودیوی معماری Planet 3 با رد برخوردهای کلیشه ای در طراحی پروژه های معاصر که اغلب عاری از هویت محلی می باشند،به تعریف دیدگاهی نوین در خلق حجمهای مدرن پرداخته است.چنانکه در طراحی پروژه مهمانسرای Pune، طراحی پوسته خارجی بنا با بهره گیری از کدهای فرهنگی و تاریخی محل صورت پذیرفته است.پوسته Jali همچون غلافی ساختار شیشه ای بنا را دربرگرفته است. الگوی Jali یکی از الگوهای سنتی هندوستان می باشد که ساختار هندسی ویژه آن داخل بنا را از خارج آن متمایز می سازد.علاوه بر جلوه های خاص این پوسته در جداره خارجی (سایه روشنهای پو.سته در محوطه تراسهای ساختمان) رویکرد اقلیمی آن نیز قابل توجه می باشد. فرم متخلخل پوسته Jali فیلترسازی نور و تهیه طبیعی ساختمان را امکانپذیر می سازد.
 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:45  توسط حامد  | 

طراح: گروه معماری Sanjay Perri

مراحل اجرایی پروژه تفرجگاه جزیره گنج در Bhillai ،هندوستان آغاز می گردد. شهر Bhillai که متاثر از سازه های فولادی آن به شهر فولاد شهرت یافته است، این بار پذیرای فرمی متفاوت با ساختاری سیال خواهد بود. طرح کلی شامل حجمی خطی است که با فرمی سیال در طول سایت امتداد یافته است.تغییر محور طبقات بالایی و قرارگیری محور نهایی در امتداد جاده اصلی نیز بنوعی القاگر حس حرکت می باشد.از دیگر نکات قابل توجه طرح میتوان تلفیق صحیح فرم و عملکرد در عین بهره مندی از تنوع ساختاری و کارکردی را عنوان کرد.توزیع کاربریها در حجم بگونه ای است که مراکز خرید در طبقات زیرین و دفاتر اداری و هتل مجموعه در طبقات بالایی قرار گرفته است.

 


........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:40  توسط حامد  | 

گروه معماری Takshi Hosaka در حال طراحی و ساخت خانه آکریلیک در ژاپن هستند. ایجاد حس وحدت میان داخل و خارج بنا در پروژه های مسکونی اصل مهمی است که در پروژه مذبور نیز به خوبی لحاظ گردیده است.از ویژگیهای بارز طرح میتوان به ایجاد مرزهای ممتد،حذف جوینتها و تاکید ویژه بر شفافیت حجم اشاره کرد.در واقع ظاهر شفاف پوسته آکریلیک حجم علاوه بر ایزوله سازی بنا در مقابل شرایط جوی منجر به هم آمیزی موفق داخل و خارج ساختمان گردیده است. بطوریکه طراح پروژه معتقد است هیچ یک از متریالهای مشابه حتی شیشه قادر به ایجاد چنین شفافیتی نخواهند بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:33  توسط حامد  | 

شیگروبن که همه او را با خانه های مقوایی اش می شناسند در جدیدترین کار خود، پل موقتی مقوایی را روی رودخانه گاردن در جنوب فرانسه ساخته است. این سازه 5/7 تنی از 281 قطعه تیوپ مقوایی با مارک تجاری شیگرو که هر یک قطری برابر 4 اینچ و ضخامتی معادل 47 /0 اینچ دارند، ساخته شده است. این پل معبری را در نزدیکی پن دوگارد، یکی از پلهای روم باستان که هم اکنون در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است، فراهم می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:24  توسط حامد  | 

توليد بتن سبك در ايران تا سالهای اخیر به صورت سنتی با استفاده از دانه‌های سبكی چون رس شكفته، سنگ پا، پوكه معدنی و يا بتن‌های گازی توليد می گردید كه هرکدام معايبی از نظر جذب رطوبت، تخريب طبيعت و محدودیت عرصه كاربرد، دارا می ‌باشند. اما امروزه با تزريق هوا در داخل اختلاط ماسه و سيمان، امکان سبک نمودن وزن آن هرچه بيشتر فراهم و اختلاط‌های كم‌ وزن (300 تا 1700 كيلوگرم بر مترمكعب) تحت نام بتن سبك هوادار Foamed Concrete توليد می‌گردد.

بتن سبك هوادار (فوم‌بتن) از سال 1923 ميلادی در آمريكا و هلند و بعدها در آلمان مورد توجه قرار گرفته و توسعه وسيع آن از سال 1980 توسط شركت Voton با همكاری دانشگاه‌های آلمان و دپارتمان‌های مربوطه انجام یافته است. آقای كريستوفر الكساندر از جامعه آكسفورد‌پرس در كتاب “A Pattern Language” متذكر می شود: «ما مطمئن هستيم كه بتن سبك هوادار بتن آينده جهان خواهد بود.»

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:25  توسط حامد  | 

بتن جلا یافته یا پرداخت شده، تکنیک نسبتاً جدیدی است که برای تغییر سطوح دال های بتنی جدید و یا قدیمی به کفی جذاب، پایدار ، نهایی و آماده استفاده بکار می رود. شرکت رترو پلیت پیشگام این روش از بتن های سائیده شده، جلا یافته و سخت کننده های شیمیایی یا همان متراکم کننده ها از دهه 1990 می باشد که سیستم آن تا امروز در بیش از 100 میلیون فوت مربع از سطوح بتنی استفاده گردیده است. شیوه رترو پلیت با پیوستن تکنولوژی اروپایی سایش و جلا دهی سنگی با عوامل متراکم کننده بتن که در آمریکای شمالی استفاده میگردد، توسعه داده شد.


 

 

 

 

 

 

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:17  توسط حامد  | 

ساگا گلس یک پوشش خارجی الکترونیکی است که با کنترل اشعه های خیره کننده خورشیدی، دید محافظت شده و بی نقصی را ارائه می دهد. بر خلاف محصولات لعابی موجود در بازار که با جذب UV، (پرتوهای فرابنفش) این عمل را انجام می دهند، ساگا گلس فیلم نازکی از چندین لایه اکسید تنگستن می باشد که با صرف   0.28 w/ft2 وات بر فوت مربع، در عرض چند دقیقه شیشه را از حالت کاملاً شفاف و بی رنگ به موقعیت رنگی مبدل ساخته و باصرف  0.1w/ft2 این موقعیت پایدار می ماند.

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:4  توسط حامد  | 

مركز معماري كانادا (CCA) در سال 1979 در قالب يك مؤسسه فرهنگي براي آگاه كردن مردم از نقش معماري در جهان، گسترش تحقيقات در اين زمينه و ايجاد انگيزه براي ابتكار در طراحي تاسيس شد.
مركز معماري كانادا (CCA) در واقع مجموعه‌اي از جاذبه‌هاي هنر معماري و نمايانگر شكوه تلفيق جلوه‌هاي طبيعت معماري و بافت شهري است.
مركز معماري كانادا (CCA) در سال 1979 در قالب يك مؤسسه فرهنگي براي آگاه كردن مردم از نقش معماري در جهان، گسترش تحقيقات در اين زمينه و ايجاد انگيزه براي ابتكار در طراحي تاسيس شد.
CCA يك مركز تحقيق بين‌المللي است و موزه‌اي هم كه در اين رابطه شكل گرفته در جهت نشان دادن اين مطلب است كه معماري موضوعي عمومي است كه بايد مورد توجه عامه مردم قرار گيرد. CCA در زمينه پيشبرد اطلاعات، ارتقا درك همگاني و بالا بردن آگاهي افراد در مورد هنر معماري، تاريخ آن و نقش آن در جامعه پيشرو است.

                                            

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 23:3  توسط حامد  | 

نزديک به 7 دهه است که از آموزش معماري در دانشگاه هاي ايران مي گذرد و هنوز اين رشته تحصيلي که بهترين دانش آموزان کشور را به خود جذب مي کند، آنچنان که بايد و شايد نتوانسته است از نظر روشهاي آموزشي به سطح رضايت بخشي برسد.
براي شناسايي عواملي که باعث شده است اين رشته دانشگاهي دچار آسيب شود، نيازمند بررسي موضوع از منظرهاي متفاوت هستيم. مراکز آموزش معماري در کشورهايي که سابقه اي چند صدساله در اين زمينه را پشت سر گذاشته اند، متناسب با اهداف آموزشي و نوع نگرشي که به معماري دارند، محتواي دروس و برنامه ريزي هاي آموزشي خود را طراحي و اجرا مي کنند. دانشجويان نيز با شناخت کافي و آگاهانه ، دانشکده و نوع گرايش معماري خود را انتخاب مي کنند و در طول تحصيل با آن نگرش آموزش مي بينند. اما در ايران وضعيت به گونه ديگري است و هنوز برنامه ريزان آموزشي نتوانسته اند اهداف و برنامه هاي مناسبي را براي تدريس گرايش هاي متفاوت اين رشته تحصيلي طراحي کنند.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:59  توسط حامد  | 

معماري چيست؟
اين سوال بسيار مقدماتي درباره‌ي هيچ‌يک از علوم مطرح نمي‌شود – شايد از آن رو که ماهيت علوم بر همگان مشخص است- اما در خصوص معماري و بيشتر رشته‌هاي هنري در وهله‌ي اول از چيستي و موضوعات آنها، حتي از سوي دانشجويان همان رشته، سوال مي‌شود. در واقع همه کمابيش مي‌دانند فيزيک به چه مقوله‌اي مي‌پردازد و يا علم شيمي از چه سخن مي‌گويد، ولي دانشجوي معماري همواره بايد جستجوگر اين معناي بنيادين باشد که معماري چيست و به چه چيزِ يک بنا، معماريِ آن مي‌گويند؟
آنچه در اينجا ارائه مي‌شود، حاصل تجربه‌اي است که شايد براي همه‌ي معمارها فرصت به دست آوردنش فراهم نشود. اين فرصت در واقع نگاهي ژرف در طول بيست سال به سينما و عميق‌تر ديدن معماري از زاويه‌ي سينماست. در عالم سينما اصطلاحي وجود دارد که «ماسکه» نام دارد و زماني به کار مي‌رود که سوژه پشت چيزي پنهان شده است و براي ديدنش بايد دوربين را جابه‌جا کرد و زاويه‌ي مطلوب‌تري انتخاب کرد تا سوژه از حالت «ماسکه» خارج شود. دقت براين خصلت، الهام‌بخش راهي شد که به کمک آن مي‌توان موضوع معماري را از حالت ماسکه خارج کرد. اگر صرفأ از دريچه‌ي معماري به معماري نگاه کنيم، زوايايي که پيش‌رو خواهيم داشت «ماسکه» است؛ بايد از زواياي ديگري وارد شد.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:55  توسط حامد  | 

مطلبي كه از نظرتان مي‌گذرد، مقاله‌اي از مهندس معمار زهره بزرگ نيا است كه در زمينه تاثيرات متقابل معماري ايران و چين و وجوه اشتراك آنها با نگاهي به منابع مختلف داخلي و خارجي تهيه شده است. بخش‌هاي گزيده‌اي از اين مقاله را در پي مي‌آوريم.
نمونه‌هاي بسياري مبني بر تأثير متقابل فرهنگي ايران و چين در همه زمينه‌ها وجود دارد كه در متن سخنراني دكتر ناصر تكميل همايون در سمينار بين المللي جاده ابريشم، با عنوان «روابط فرهنگي بين ايران و چين» از آن نام برده شده است. سخنراني شامل دو بخش است: بخش اول 9 وجه مختلف اين روابط در دوران قبل از اسلام را در برمي‌گيرد و شامل اين مباحث است: نفوذ بوداييان از هند و چين در شرق ايران، پيدايش كيش مانويت از اختلاط آيين هاي بودايي و نسطوري و زرتشتي در ايران، مبادله كالا از راه خليج فارس، نفوذ داروها و طب چيني به ايران، نفوذ شيوه‌هاي خاص نقاشي چيني توسط پادشاهان اشكاني و ساساني و فرار شاهزادگان ساساني به چين پس از حمله اعراب.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:49  توسط حامد  | 

شايد به ندرت بتوان هنري يافت كه به اندازه معماري با زندگي مردم پيوند داشته باشد . عوامل و پديده هاي مختلفي وجود دارند كه در شكل دهي فضاهاي معماري نقش دارد . فرهنگ يكي از عوامل مهم در چگونگي شكل گيري فضاهاي معماري به شمار مي آيد . گاهي برخي فرهنگ را حتي مهمتر از اقليم عامل درجه اول برمي شمارند.
فرهنگ را در يك تعريف بسيار كلي مي توان مجموعه اي از اعتقادات ، باورها ، سنت ها و الگوهاي رفتاري و نيز دانش ، اطلاعات و ادبيات مكتوب و شفاهي يك جامعه دانست و آن را از تمدن كه در اين تعريف مجموعه اي از دستاوردهاي جامعه است متفاوت است . هر جامعه اي داراي فرهنگ خاص خود است كه شالوده معماري آن جامعه را پايه گذاري مي كند و معماري آن جامعه تصويرعيني آن فرهنگ مي باشد . در حقيقت معماري وسيله واقعي سنجش فرهنگ يك ملت بوده و هست . فرهنگ هر جامعه پاسخگوي چگونگي شكل گيري فضاهاست .

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:42  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 8:46  توسط حامد  | 

برج چند منظوره میلاد با هدف ساختن سازه ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهرتهران کم کم جای خود را در بین برج های مخابراتی - تلویزیونی دنیا باز می کند. در این بخش، نگاهی داریم به کارکردهای مختلف برج و سازه آن.
فناوری ساخت برجهای بلند در دنیا عمر زیادی ندارد برجهای بلند از این جهت اهمیت زیادی دارند که برای چندین منظور مورد استفاده قرار می گیرند، از طرفی برای انجام یک طرح بزرگ چند منظوره طبعاً باید توان فنی و مهندسی در زمینه های مختلف در کشور موجود باشد . همچنین باید شرایطی فراهم کرد که همه بتوانند در کنار هم و با برنامه ریزی کار کنند . وقتی کشوری فناوری موشکی دارد یعنی که مهندسی های مکانیک، هواو فضا، شیمی، متالوژی، کامپیوتر و برق و مخابرات پیشرفته ای دارد و مهمتر اینکه میتوانداین فناوری هارا در کنار هم قراردهد و محصول نهایی تولید کند .

                         برج میلاد Milad Tower

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .            


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 8:41  توسط حامد  | 

به همت كانون مهندسان معمار دانشگاه علم و صنعت ايران در تاريخ يكشنبه 29 آذر ماه جاري با حضور جمعي از استادان و روساي دانشكده هاي دانشگاه علم و صنعت ايران، مراسم گردهمايي جهت بزرگداشت استادان و پيشكسوتان دانشكده معماري برگزار شد. در اين مراسم كه با حضور جمع كثيري از فارغ التحصيلان مقاطع مختلف دانشگاه علم و صنعت ايران برگزار شد با اهداي لوح تقدير از مقام علمي استادان برجسته، آقايان دكتر لياقتي، مهندس وزيري و مهندس كريم آذر تجليل به عمل آمد . سخنرانان كه به دعوت كانون مهندسان معمار دانشگاه علم و صنعت ايران در اين گردهمايي شركت كرده بودند، ضمن تقدير از مقام شامخ استادان به ذكر خاطرات و آموزه هاي علمي خود از او پرداختند. آنچه كه اين مراسم را وجهه اي والا مي بخشيد حضور آقاي دكتر لياقتي بود كه به حق پدر علم آكوستيك ايران لقب گرفت. ايشان ضمن سالها تدريس آكوستيك در معماري در دانشگاه علم و صنعت ايران به تربيت شاگرداني همت گمارده كه اينك خود هر يك جايگاهي والا در عرصه هنر و فن معماري دارند.
                                    027111.jpg

 

  ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .            


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 8:20  توسط حامد  | 

امروزه خلاقيت در حوزه هاي مختلف طراحي مهمترين عامل براي به وجود آمدن اثري پويا و جلب كننده است به همين دليل طراحان با تلاش مداوم سعي به خلق آثاري دارند كه بتواند بيشترين تاثير كيفي را در زندگي انسان ايجاد كند . در ادامه تصاويري از يك مبلمان جمع شونده با طراحي كاملا خلاق را مشاهده خواهيد كرد . 

 The Obelisk  به معني يك ستون تك عمودي با نوكي هرمي شكل كه قسمت هاي بالايي آن باريك تر است .

                            

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 23:22  توسط حامد  | 

ایستگاه های مترو از مهمترین مکان های شهری و عمومی به شمار می روند که در طراحی آن می بایست از بهترین متد های روان شناختی فضای شهری بهره گرفت.خوشبختانه در سال های اخیر دقت بیشتری به کیفیت در طراحی فضای مترو شده است . در ادامه تصاویری از ایستگاه های مترو جهان مشاهده خواهید کرد .

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 23:14  توسط حامد  | 

borj88.jpg

برج العرب-دبی
تنها هتل هفت ستاره ای است که بصورت یک جزیره در دبی ساخته شده که از نظر ظاهری شبیه به یک بادبان یا یک کشتی بادبانی است و مثالی فوق الاده جالب برای باد و آب یا فنگ شویی و عناصر 5 گانه می باشد و معمار این ساختمان زیبا دبلیو اچ آتکینز می باشد 
در فنگ شویی نمودی از یک ساختمان چوب می باشد یعنی ساختمانی بلند و کشیده مثل یک تنه درخت که نسبت طول به عرض آن کم است مثل اکثر برجهای بلند دنیاو به خاطر این خصیصه ای که دارد از حمایت خیلی زیاد محیط اطراف برای پایداری و تعادل استفاده می کند
و به طور کلی از لحاظ چرخه عناصر ،بودن ساختمان چوب در میان آب باعث رشد مالی و موفقیت هر چه بیشتر هتل می شود چون در چرخه مولد چوب از انرژی آب برای رشد و ترقی استفاده می کند
bbb.jpg
 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 23:3  توسط حامد  | 

فنگ شويي يعني هنر ايجاد تعادل و هماهنگي در جريان طبيعي انرژي‌هاي پيرامونمان تا در زندگي‌مان تاثيراتي سودمند پديد آوريم.

انباشتگي زماني ايجاد مي‌شود كه انرژي وجودتان راكد و ايستاست. انرژي وجودتان نيز زماني راكد و ايستا مي‌شود كه انباشتگي به وجود آمده است.

باحذف اشياء غير لازم خود، زندگيتان را تنظيم كنيد؛ تا شاهد تجديد حيات و جريان انرژي و فوران نيرو در رگ‌هاي زندگي‌تان باشيد.

•دليل تاثير پالايش انباشتگي اين است كه هنگامي كه جهان بيرونتان را منظم مي سازيد، در درونتان نيز دگرگوني‌هايي پديد مي‌آيد.
•خانه ما نماي بيروني چيزي است كه در درونمان مي‌گذرد.

چهار دسته انباشتگي:
•چيزهايي كه استفاده نمي‌كنيد يا دوستشان نداريد.
•چيزهايي كه نامنظم و نامرتب هستند.
•اشيايي بسيار در محيطي كوچك.
•هر چيز ناتمام.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:51  توسط حامد  | 

بزرگترین برج مسکونی جهان در منطقه‌ای زلزله‌خیز ساخته شد تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد. تایپه 101نام برج 101 طبقه‌ای است که با 508 متر ارتفاع به‌عنوان بلندترین برج مسکونی در کتاب رکوردهای جهان "گینس" ثبت شده است.
طرح اوليه مربوط به سه ساختمان بلند بود ، اما شهردار تايپه مي خواست یک بناي منحصر به فرد و بي همتا براى شهر و كشورش بسازد ، بنايى كه بتواند ركورد بشکند و در كتاب گينس ثبت شود. او و همکارانش پس از بررسي طرح هاي مختلف ، اين آسمانخراش 101 طبقه را كه براساس شاخه گياه بامبو طراحی شده است ، انتخاب كردند . جالب است بدانيد براى طراحی داخلي اين ساختمان از راهنمایی و ديدگاه های استادان " فنگ شويى " كه روش باستانى فرهنگ شرق در طراحی و چیدمان بناهاست استفاده شده است . هدف فنگ شويى ايجاد حس هماهنگي در فضاى ساختمان است...

                          taipei-101.jpg

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:46  توسط حامد  | 

فنگ شویی دانشی است برای قرار دادن هر چیزی در جای صحیح خود، این جای صحیح بر پایه و اصول جهات جغرافیایی و انرژی های ناشی از و جود عناصر مختلف در کنار هم بدست می آید.

فنگ شویی تحت تاثیر دو نگرش فکری کهن قرار دارد :

نگرش کنفسیوس و نگرش دائوئیزم .

در نگرش اول به بیان منطق وجود نظم در تمام عالم پرداخته شده است که حاصل آن کتاب بزرگی است بنام ای چینگ.

در منطق دوم که توسط لائوتزو در قالب دائودچینگ بیان شده است بدین گونه است که ، کلمه­ی دائو اشاره دارد به قانون و راه و رسم جهان هستی و چگونگی بودن و نبودن، و تغییرات را تنها اصل بلا تغییر عالم می داند، به طوری که هیچ چیز هستی ثابت نیست و برخی از آن ها دارای نظم و ترتیب شناخته شده ای هستند مثل روز و شب و یا فصول سال و برخی برایمان نا شناخته اند و بعد از اتفاق افتادنشان است که از آنها با خبر می شویم.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:9  توسط حامد  | 

فرضیات :

اتاق کار شما اتاق خواب نیز هست و به همین دلیل ترکیب دو کاربری می باشد یعنی آرامش یک اتاق خواب و رشد و پیشرفت یک اتاق کار که البته از دید فنگ شویی کنار هم زیاد مناسب نمی باشد مگر با جداسازی فیزیکی و یا ذهنی این دوفضا

توصیه های اتاق کاری :


اتاق کار محیطی است پر انرژی و در عین حال آرام که رشد و پیشرفت جزئ اصلی آن است
چون عنصر شما خاک است از مادر عنصر خاک یعنی آتش برای ایجاد نیرو و انرژی کاری برای شما می توان استفاده کرد.
آتش با فرم مثلثی و رنگ قرمز و نارنجی انرژی بخشش بهترین عنصر برای پیشرفت کاری به شمار می اید.
محدوده عنصر خاک شما مرکز – شمال شرقی و جنوب غربی می باشد ولی به خاطر اینکه میز کار شما باید رشد و ترقی کاری را به همراه بیاورد بهتر است در محدوده عنصر آتش که جنوب است قرار گیرد (آتش منبع انرژی شماست.)

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:54  توسط حامد  | 

در اتاق بچه ها نباید از تصاویری استفاده شود که حالت خشم و حمله داشته باشد،به عنوان مثال تصویر یک دلفین شادی و نشاط را در ذهن بچه زنده می کند و تصویری از سوسمار حالت تهاجم را به دنبال خواهد داشت.

اتاق بچه ها بایستی تا حد زیادی یانگ طراحی شود که در عین حال یین نیز به میزان لازم فعابیت خود را داشته باشد.

دقت شود تا محل مطالعه و تخت خواب بچه ها در مجاورت زوایای تیز قرار نگیرد.

در اتاق بچه ها بایستی از نور کافی و رنگ های زنده استفاده شود.

اگر در اتاق کتابخانه وجود دارد ، قفسه ها بایستی دارای در باشد.

میز مطالعه نباید پشت به پنجره باشد.
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:48  توسط حامد  | 

 فنگ شویی و میز کار
 
 
موفقیت در کار بر پنج اصل استوار است ؛

شما می توانید توانمندی های فنگ شویی را برای برای جاهای مختلف میز کارتان بدین گونه پیاده کنید.

خونسردی : در گوشه پایین سمت چپ میز قرار دارد ، تصویری از طبیعت را درین قسمت بگذارید.

شجاعت : در گوشه بالا سمت چپ میز قرار دارد ، مقدار کمی پول یا یک تنگ ماهی درین قسمت قرار دهید.

توجه : در گوشه بالا سمت راست میز قرار دارد ، چند شاخه گل همیشه درین قسمت نگه دارید.

ارتباطات :  در گوشه پایین سمت راست میز قرار دارد ، نقشه ای از کره زمین یا یک کره زمین درین قسمت بگذارید.

خلاقیت : در مرکز میز قرار دارد ، می توانید قطعه ای کریستال درین قسمت قرار دهید.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:42  توسط حامد  | 

به كمك فنگ شويي فضاي داخلي خانه را اصلاح كنيد و انرژي هاي مثبت را به جريان اندازيد.

خانه شما از اين پس مظهر آسايش، آرامش و نشاط خواهد بود.

فنگ شويي (در لغت به معناي باد و آب) هنر چيدمان محيط براي ايجاد تعادل و هماهنگي بهتر ميان انرژي هايي است كه ما را احاطه كرده اند.

اصول فنگ شويي از چند هزار سال پيش بارها مورد تجربه قرار گرفته و هنوز با زندگي هاي پراضطراب و خانه هاي مدرن ما مطابقت دارد.

از نظر فنگ شويي با ايجاد تعادل ميان پنج عنصر بنيادي (چوب، آتش، خاك، آهن و آب) مي توان نظم لازم براي تغيير انرژي يك مكان را ايجاد كرد و با تقويت انرژي حياتي مكان ها «چي» مانع از نشر انرژي هاي منفي و امواج مخرب شد.

زماني كه توده هاي انرژي راكد را آزاد مي سازيم و به آنها جهت مي دهيم تا بدون محصور شدن جريان يابند درمي يابيم كه احساس آرامش، آسودگي و همچنين اعتماد به نفس بيشتري داريم...

فنگ شويي همچنين براي دو نيروي متضاد و در عين حال مكمل «يين و يانگ» نقش اساسي قائل است. از نظر فنگ شويي اين دو اصل مبدا انرژي حياتي هستند كه در محيط و همچنين در وجود ما جريان دارند. همانگونه كه طب سوزني جريان انرژي را در بدن بهبود مي بخشد، فنگ شويي همين عمل را در محيط پيرامون ما انجام مي دهد.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:35  توسط حامد  | 

فنگ شویی دانشی کهن است که ریشه در تفکر چینی ها به جهان هستی دارد و رد پای آن در معماری داخلی نیز پیدا شده است ، فنگ شویی از دو کلمه Feng به معنی باد و Shui به معنی آب تشکیل شده است . هدف فنگ شویی در مجموع خلق حس هماهنگی در خانه و زندگی افراد است.

فنگ شویی هنر ایجاد تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژی های پیرامونمان است تا در زندگی مان تاثیراتی سود مند پدید آوریم .
سابقه فنگ شویی به حدود 4700 سال قبل از میلاد ، در چین باز می گردد . بسیاری از مکان ها و مناظر مانند دیوار بزرگ چین و شهر ممنوعه پکن بر اساس اصول فنگ شویی و برای هماهنگ کردن انرژی های آسمان و زمین بوده است .

 

 

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه دهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:24  توسط حامد  | 

                             

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه دهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:18  توسط حامد  | 

ليتراكن –بتن عبور دهنده

بتن انتقال دهنده نور محصول نسبتا جديدي است كه در چند سال اخير با نام تجاري LitraconTM

به بازار امده است.مخترع اين بتن يك معمار مجارستاني به نام ارن لوسونزي است.

ارن در سن 27سالگي هنگامي كه در كالج سلطنتي هنرهاي زيباي استكهلم مشغول به تحصيل بود، ليترا كن را كشف كرد و در سال 2004 شركت خود را با نام ليترا كن تاسيس نمود. وي در سال 2006 ميلادي با شركتهاي بزرگ مصالح نوين ساختماني جهت توليد انبوه به توافق رسيد.

                              

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه دهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:10  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:30  توسط حامد  | يك. «نقش ايوان»، بخش تازه‌ای‌ست در بند و باب آراستن خانه و دفتر و هرجايی كه بتوان و بايد آراست.

دو. «استيكر»‌ها تازه‌ترين و روبه‌گسترش‌ترين انتخاب برای تزيين ديوارهای خانه و دفتر و فضای كسب‌وكار در چند سال اخير هستند؛ امكان هيجان‌آوری كه از يك كار تزيينی ساده تا يك اثر هنری و خلاق را می‌توان در ميان‌شان يافت: عرصه تازه و بانشاطی ‌برای تجسم يافتن دغدغه‌های هنرمندانه. استيكرها، «عكس‌برگردان»‌هايی ساخته‌شده از موادی مقاوم و قابل شست‌و‌شو، چيزی از نقاشی ديواری با خود دارند، كه بايد برای هنرمندان گرافيتی جذاب باشد. منتظر می‌نشينيم تا حاصل كار و چالش آن‌ها را علاوه بر ديوارهای شهر، در فضاهای خانگی هم ببينيم. راستش، ديدن آن شور ِ عاصی ِ معترض در شكل تجاری‌شده‌اش بايد تجربه‌ای جالب - شايد هم غم‌انگيز- باشد.
برای آشنايی با اين پديده، در پست های آتی انحصارنا به نقش ایوان و استیکر و عکس ها و کارها می پردازید


........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:22  توسط حامد  | 

    

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:17  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:15  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:11  توسط حامد  | 

              

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:7  توسط حامد  | 

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:0  توسط حامد  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 7:1  توسط حامد  | 

]

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:37  توسط حامد  | 

 

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:35  توسط حامد  | 

استفاده از دربهای لمینت صیقلی از خصوصیات مشترك سبكهای متنوع طراحی این شركت بوده و تاكید بیشتر روی رنگهای پر انرژی بهاری و ایجاد یك فضای پویا و جذاب است. بعنوان مثال در یكی از طرحها با تركیب رنگ سبزلیمویی ، سبز روشن، مشكی و سبز تیره در یك یونیت جلوه خاصی به فضای آشپزخانه داده و در سمت دیگر در سیاه رنگ صیقلی فضای مقابل را منعكس می كند.

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:32  توسط حامد  | 

تقابل سفید صیقلی، سیاه مات،صفحات استیل، سادگی طرح و توجه به عملكرد فضا با تركیب بندی یونیت ها زیبایی و جذابیت بی نظیری به محصولات این شركت بخشیده است. نمونه های از سیستم های تولیدی این شرکت در تصاویر زیر آمده است. 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:29  توسط حامد  | 

رادیاتورهای نيمکتی OSIO از شرکت Aestus

نیمکت OSIO یک رادیاتور است با هدف دوگانه ، در حالی که حوله ها را گرم می کند همچنین جای نشستن وسیعی را نیز فراهم می کند که به ارتفاع 45cm و در طولهای متفاوت 140cm, 70cm,100cm موجود می باشد و بقدر کافی می تواند هر محیطی را بسته به اندازه رادیاتور استفاده شده در آن گرم کند. این طرح ظاهری براق دارد و تخته های روی سطح آن پهن و برای نشستن مناسب مي باشد. و چارچوب آن در رنگهای متفاوتی ارائه می شود.

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:26  توسط حامد  | 

رادیاتورهای فنری گرم و درخشان از شرکت Bisque

این رادیاتورهای مدرن شکل جدیدی از گرمایش های فنری هستندو حس فضایی جدیدی به محیط می بخشند. در دیوار نصب می شوند و کاربریهای متفاوتی را ایجاد می کنند. در اندازه های متفاوت و رنگهای متنوعی عرضه می شوند. به قطر 20cm و در طولهای متغیر 65cm تا185cm ارائه می شوند.

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:24  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:20  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:17  توسط حامد  | 

                          

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:13  توسط حامد  | 

تصاویر این خانه در نیویورک رو در سال 2004 و الان رو ببینید و با هم مقایسه کنید و در یابید معجزه ی معماری داخلی را! ( فقط نمی دونم چرا 4 سال طول کشیده :دی)


 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:1  توسط حامد  | 

 

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:57  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:43  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:41  توسط حامد  | 

توجه به دیزاین و دکوراسیون داخلی معمولا فقط در هتل های مجلل و گرانقیمت پیدا می شود. اما هتل متوسطی که به تازگی در هنگ کنگ شروع به کار کرده، به مقوله ی دکوراسیون داخلی به عنوان بخش مهمی از هتل توجه کرده است.
این هتل 280 اتاقه، کلیه ی معبار های معماری مدرن غربی را به همراه دارد، استفاده از رنگ های گرم، دیوارهایی با رنگ های مختلف و نورپردازی مدرن...

تصاویری از هتل Hotel Jen

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:39  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:36  توسط حامد  | 

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:32  توسط حامد  | 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:30  توسط حامد  | 

اگر به دنبال خرید خانه ای در لس انجلس هستید، شما بسیار خوش شانسید!
خانه ی زیر با قیمت بسیار استثنایی برای فروش گذاشته شده; 4.5 میلیون دلار! :2415carmancrest.com

 

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:24  توسط حامد  | 

تصاویری از دکوراسیونی با سه رنگ مشکی، قرمز و سفید. رنگهایی که شاید به ظاهر همخوانی زیادی با هم ندارند.


 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:18  توسط حامد  | 

 

 

 ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:15  توسط حامد  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:12  توسط حامد  | 

یک اتاق خواب خوب اتاقی ست که احساس آرامش را منتقل کند و مکانی باشد برای استراحت و شارژ مجدد بعد از یک روز کار و فعالیت.
طراحی داخلی اتاق خواب از آن جهت بسیار مهم است که حس آرامش و راحتی را در بدو ورود انتقال دهد. اولین فاکتورهایی که در اتاق خواب چشم ها را خیره می کنند، رنگ دیوارها، کفپوش و تخت خواب است پس باید آنها را یه گونه ای رنگ بندی کرد که در اولین نگاه حس آرامش را منتقل کنند.
از طرفی چیدمان اتاق باید کاملا بر اساس نظر صاحب اتاق باشد چرا که سبک چیدمان اتاق نمایانگر شخصیت فرد است.
دکوراسیون اتاق را ساده، جذاب و همواره مرتب نگه دارید اما تغییرات جزئی چیدمان و رنگ را در ابتدای هر فصل فراموش نکنید تا همیشه اتاق خواب منحصر به فرد و جذابی داشته باشید.
در اینجا تصاویری از طراحی های مدرنی از اتاق خواب را می بینید که می تواند الهام بخش شما برای طراحی دکوراسیون اتاق خوابتان باشد.

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:6  توسط حامد  | 

پروژه « کالای قرمز» به عنوان یک خلاقیت جهانی توسط ستاره راک« بُنو» و فردخیری به نام «بابی شرایور» از 13 اُکتبر کار خود را آغاز کرد. هدف این همکاری کسب درامد از بخش خصوصی برای صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا است. شرکت های همکار این پروژه عبارتند از: موتورولا، آمریکن اکسپرس، اَپل، کنورس، گپ و جورجیو آرمانی که محصولات خود را به صورت ویژه وبا هدف از بین رفتن ایدز در آفریقا، به رنگ قرمز طراحی کرده اند. به این منظور فروشگاهی برای عرضه این محصولات در قلب شیکاگو و در محل سابق موزه هنر تِرا طراحی شد. گروه نیویورکی والکر با همکاری گروه طراحی موتورولا فضایی به مساحت یک هزار فوت مربع را طراحی کردند.

گروه والکر یک شرکت طراحی محیطی چند منظوره و بسیار معتبر است که دامنه وسیعی از فعالیت ها از جمله معماری، طراحی داخلی، طراحی گرافیکی،طراحی صنعتی، محیط داخلی فروشگاه ها، طراحی مبلمان و مولتی مدیا را انجام می دهد.
فضای جذاب این فروشگاه علاوه بر نمایش محصولات شامل پیامها و شعارهای مختلف طراحی شده روی سطوح نیز است. المان کلیدی طراحی، لوگوی « کالای قرمز» شامل دو براکت است. تیم طراحی شکلی شبیه براکت ها را در فضا ایجاد کرده که در آن پانل های فابریکی مقعر و انحنا دار در دیواره ها توجه را به سمت طراحی کف و جعبه های پلکسی گلس طراحی شده برای کالاهای مورد نظر ، معطوف می کنند. نوشته های گرافیکی سیلک اسکیرین روی پانل های فابریکی، تاکید بر لغت RED دارنداز جمله:HONO(RED), INSPI(RED), ADO(RED) و...
تا کنون مبلغ یک میلیون و بیست و پنج هزار دلار از فروش این فروشگاه به صندوق جهانی برای کمک به مردم روواندا پرداخت شده است. در ماه سپتامر نیز چهار میلیون دلار به سوازیلند اختصاص یافت


منبع: نقش نو شماره ی 12.

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:2  توسط حامد  | 

در کشور ما هنوز رشته‌اي مستقل براي اين گرايشی که طراحی داخلی نامیده می‌شود وجود ندارد. با اين حال معماران، طراحان صنعتي و طراحان صحنه و گاه طراحان گرافيک و نقاشان فعاليت‌هايي در زمينه طراحي داخلي انجام داده و مي‌دهند اما از آنجا که مديريت نهايي فضا و مسوليت کار تمام شده، با مهندسان معمار است، گاه طراحي داخلي نيز بر عهده اين گروه قرار مي‌گيرد.
معماران به خاطر اين ارتباط تنگاتنگ، اغلب در زمينه طراحي صنعتي نيز (تا پيش از ايجاد رشته مربوطه) پيشرو بوده‌اند و در عمل وظايف طراحان صنعتي امروز را انجام مي‌دادند. اين وضعيت به ويژه در عصر شکوفايي صنعتي و الزام توليد محصولات نوآورانه، در کشورهاي غربي ديده مي‌شود. در کشورهاي پيشرفته سال‌هاست که طراحي صنعتي و طراحي داخلي براي خود رشته‌هايي مستقل‌اند.
واقعيت آن است که در کشور ما، هنوز بسياري از مردم گمان مي‌کنند که طراحي داخلي تخصصي لوکس و تزييني است، در حالي که مقوله طراحی (ديزاين) امروزه کاربردي بسيار وسيع يافته و از اصولي علمي و مهندسي براي ايجاد بيشترين آسايش و ايمني پيروي مي‌کند. ارگونومي، آکوستيک، شبکه‌هاي کامپيوتري، بهداشت کار، روانشناسي محصول، سيستم‌هاي الکترونيکي و بي‌سيم، ايمني، تاسيسات مدرن، استفاده بهينه از فضا و سطح و مانند آن، از مقولاتي هستند که امروزه در طراحي داخلي بسيار مورد توجه‌اند.
زماني بود که طراحي معماري و دکوراسيون مانند نقاشي، موسيقي و ادبيات از اصول کلاسيک چندصد ساله تبعيت مي‌کرد و هنرمند به کسي گفته مي‌شد که بر طرح‌ها و نقش‌هاي متعلق به سبک‌هاي گوناگون اشراف داشت؛ اما ذائقه به وجود آمده‌ ناشي از توليد انبوه، نياز به الگوهاي نوين براي زندگي جديد و تحولات بزرگي که در مفهوم سبک به وجود آمد، موجب اشاعه معاني و مفاهيم تازه‌اي در همه عرصه‌هاي هنري شد و در نتيجه نقد هنري تبديل به کاري دشوار و پيچيده گرديد. ديگر نمي‌شد و نمي‌شود به سادگي درباره ارزش‌هاي يک اثر هنري سخن گفت. منتقد نيز مانند طراح مجبور به کشف ويژگي‌هاي اثر هنري است و به ميزان او بايد به جهان‌بيني و اصول زندگي جديد، حساسيت و آگاهي داشته باشد.
به همين شکل در طراحي داخلي، شايد يافتن يک الگوي عمومي براي آثار امروزي کار دشواري باشد. با اين حال مي‌توان طراحي داخلي امروزي را در دو گروه عمده مشاهده کرد: کلاسيک و مدرن.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 21:0  توسط حامد  | 


اگر بخواهیم تعریفی ساده و گویا از طراحی داخلی ارائه دهیم که روند انجام آن را برای ما روشن سازد، می‎توانیم بگوییم طراحی داخلی شامل انتخاب عناصر تشکیل‎دهنده طرح و تنظیم و ترکیب آنها برای ایجاد فضا و کیفیات کارکردی ـ زیبایی‎شناختی مورد نظر طراح و در نهایت دست‎یابی به کارکرد مناسب، زیبایی و انتقال مفاهیم و معانی است. در طراحی داخلی، وقتی طراح از عناصر مختلف با توجه به رنگ، فرم، بافت، کیفیت و کارآیی هرکدام بهره می‎گیرد و آنها را در کارش به یکدیگر مربوط می‎سازد، در واقع بوسیله این ترکیب می‎خواهد به اهداف مورد نظر خود در طراحی آن فضا دست یابد. به عبارت دیگر، دست‎یابی به اهدافی همچون کارکرد مناسب، زیبایی بصری و تأثیر محیطی و روانی مؤثر و مثبت در طراحی داخلی، مستلزم استفاده هماهنگ، منسجم، معنی‎دار و زیبا از عناصر طراحی است. در یک طرح مطلوب همه عناصر و اجزاء ترکیب در کارکرد و تأثیر کیفی و معنایی که دارند، به هم متکی و وابسته هستند. بر این اساس، موفقیت هر طرح بستگی کامل به چگونگی ترکیب عناصر و الگوهای سه‎بعدی فضا دارد.

 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:58  توسط حامد  | 

در کشور های اروپایی که نگرانیهای حفاظتی در آنها مطرح است، برای هر کالبد باقی مانده از گذشته ، یک کاربری جدید تعریف شده‌است یا به عبارت دیگر احیاء یا «Conversion» در مورد آنها انجام گرفته‌است. کلیساهایی وجود دارند که به خانه، هتل، رستوران و حتی به نجاری تبدیل شده‌اند. در کتاب (New uses for old buildings) کاربریهای جدید برای بناهای قدیمی، مثالهای بسیار جالبی برای حفاظت از کالبد ها وجود دارد. قلعه هایی که تبدیل به گالری شده اند یا انبار بارزدن کشتی در کنار دریا که تبدیل به موزه شده است. در استفاده مجدد بهترین استفاده استفاده ساز گار است یعنی استفاده ای که کمترین دخالت فیزیکی را در کالبد بنا شامل شود. به طور کلی کاربری تعیین شده در احیا باید دارای کمترین دخالت، قابلیت برگشت پذیری و معرف ارزش بنا باشد. این تغییرات بیشتر در فضای داخلی بنا انجام می شود و شاخه ای از طراحی داخلی به حساب می آید که با طراحی داخلی یک بنای مدرن و در دست ساخت معاصر کاملا متفاوت خواهد بود.


 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:54  توسط حامد  | 

معماری داخلی به عنوان طراحی هدفمند فضاهای داخلی و ساماندهی آنها به منظور استفاده بهینه كاربران، از زمان‌های دور با آدمی‌همراه بوده‌است…. مصریان باستان همواره توجه ویژه‌ای به‌ارایه بندی فضاهای داخلی داشته‌اند و با استفاده‌از نقاشی و تندیس‌ها بر غنای فضای داخلی معابد و مقابر خود می‌افزودند.‌ از دوران رنسانس نیز كه معماران همراه و همگام با سایر هنرمندان به دنبال تولید فضاهای معماری متفاوت بودند، توجه به فضاهای داخلی اهمیتی كم‌تر از كلیت بنا نداشته‌است.‌ نقاشی‌های میكل آنژ مانند آنچه در سینسیناتی دیده‌می‌شود از این ‌قبیل طراحی‌های داخلی است كه هنرمندی نفاش سعی بر فضا سازی داخلی كرده‌است.‌ در ایران نیز توجه به فضاهای داخلی جدای از نماهای خارجی همواره مورد توجه معماران قرار داشته‌است.در مجموعه عظیم تخت جمشید كه برای ساخت آن تمام هنرمندان و صنعتگران خبره دنیا به‌ایران آورده شدند، حجاری‌ها، جزئی تحكیم كننده در فضاهای داخلی است.‌ كاخ‌های بزرگ هخامنشی در پاسارگاد، تخت جمشید و شوش علاوه بر اینكه شاهكار معماری هستند از نظر هنرهای تزیینی اهمیت فوق‌العاده دارند. حجاری این كاخ‌ها در كمال دقت و ظرافت انجام گرفته و كلیه جزییات بر روی سنگ حجاری شده‌است. برای نمونه باید از نقش داریوش بزرگ و خشایارشا بر دیوار بنای خزانه داریوش در تخت جمشید نام برد.این نقش، داریوش را در حالیكه بر تخت نشسته و گل نیلوفر در دست و دو بخور‌دان در جلو او قرار دارد نشان می‌دهد. در مقابل داریوش مردی با لباس مادی ایستاده و دست خود را جلو دهان گرفته‌است. پشت سر داریوش، خشایارشا ولیعهد او ایستاده و در پشت خشایارشا به ترتیب یك سردار پارسی و اسلحه دار مخصوص شاه و بالاخره دو سرباز گارد شاهی ایستاده‌اند. علاوه بر حجاری از كاشی مینایی نیز در تزیین كاخ‌ها استفاده شده‌است كه نمونه‌ آنها نقش سربازان جاوید در شوش است.‌ ستون‌های بلند و سرستون‌های عظیم هخامنشی نیز كاملاً جنبه تزیینی داشته‌اند. قسمت جالب حجاری، نقش خنجری است كه به كمر اسلحه دار مخصوص شاه بسته شده‌است غلاف این خنجر بهترین معرف هنر تزیینی در ایران عهد هخامنشی است.

.......................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:51  توسط حامد  | شرکت North Face، بعنوان تولید کننده ابزارهایی با کیفیت بالا برای سفرهای اکتشافی از شهرت بسیار خوبی در سطح بین المللی برخوردار است. North Face به مدت 35 سال نوآوریهای بسیاری در زمینه تولید ابزار آلات بسیار پیشرفته تکنیی، کفش ها و ادوات مختلف برای سفرهای ماجراجویان حرفه ای، قاره نوردان و شهر نشینان رند بالایی که همواره بدنبال خرید، استفاده و پوشیدن بهترین مارکها هستند، داشته‌است.

این شرکت دستاوردهای خود در زمینه اکتشافات صحرایی را در قالب ترکیبی از المانهای فرهنگی آن سرزمین ها و محصولات های تک (High-Tech) به نمایش می گذارد. این شرکت دارای 3000 شعبه مختلف در گوشه و کنار جهان است و مقر اصلی آن در San Leandro کالیفرنیا، به واقع نمونه ایست بسیار محافظه کارانه از معرفی یک مارک تجاری که تنها در کشور آمریکا دارای 8 شعبه است. این شرکت در راستای سیاست های خود تصمیم دارد بر روی شعباتی که در مناطق با وجهه اجتماعی بالا قرار دارند، سرمایه گذاری کرده و انها را برجسته تر سازد. در این راستا جدیدترین شعبه این شرکت توسط گروه JGA در Beverly Hills کالیفرنیا طراحی و در تاریخ اول مارس 2002 افتتاح شد.

شرکت JGA از سال 1971 در زمینه طراحی مکانهای تجاری و فروشگاهها، ابداع استراتژی های فروش و معماری فعالیت داشته است. کارهای JGA در سطح بین المللی شناخته شده هستند و در مجلات متعددی به چاپ رسیده اند.
از آنجا که تولیدات North Face همواره متمایز بوده اند، بهترین مکان یابی شعبه جدید جهت دسترسی مناسب مشتریان، در Beverly Hills بود، چرا که تکنولوژی بالا و کیفیت استانداردهای این کمپانی از طرف مشتریان ساکن این منطقه مورد تقاضا بود.
.

.......................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:47  توسط حامد  | 

این روزها تبدیل بخشی از اتاق شخصی به اتاق بازی(Game room) بسیار محبوب و رایج شده است و شرکت های بسیاری وسایل لازم برای این کار را فراهم می کنند.
اولین چیزی که شما باید تصمیم بگیرید این است که چه نوع گیم رومی را می خواهید و بعد از آن باید مطمئن شوید که فضای کافی برای ایجاد یک اتاق بازی را دارید چون مبلمان اتاقهی بازی فضای زیادی را اشغال می کنند. علاوه بر این قرار است شما از فضا لذت ببرید و سرگرم شوید.

دو وسیله ی مهم برای ایجاد یک گیم روم، صندلی و میز گیمر است که امروزه در انواع مختلف با قابلیت های متفاوت تولید می شوند.

نمونه هایی از صندلی بازی:

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:38  توسط حامد  | 

باور این موضوع که تلفنهای همراه ظرف دهه اخیر به بازار آمده و به سرعت درحال پیشرفت است کمی مشکل به نظر میرسد. این سرعت در حدی است که تلفن های بسیار پیشرفته امروزی در عرض چندماه از رده خارج میگردند و فروشندگان تلفن همراه همواره تغییرات تکنولوژی آنها را شرح میدهند.A1 ، یکی از سازندگان تلفن همراه در اتریش به منظور بازنگری و تفکر دوباره فروش تلفن همراه، EOOS را به خدمت گرفت که نتیجه آن ایجاد سالنA1 شد.

سالنA1 در اصلی ترین خیابان تجاری وین واقع گردیده است و خریداران تلفن همراه امروزی را به دنیای آینده میبرد. بازدیدکنندگان هنگام ورود به سالن و مرکز خرید بوسیله یک تونل5 فوتی ازمیان دیوار جلومیگذرند. نمای دو جداره شیشه ای تشکیل فضای تهی داخلی را میدهد که با کمک سه کامپیوترکنترل کننده و یک مولد، پر از مه میگردد. ضمن اینکه در زمان های بخصوصی از روز مه از هم میپاشد تا اجازه دید مستقیم به خیابان داده شود در صورتیکه در سایر اوقات هاله ای از "گرمای نورروز"(daylight ) از آن ساتع میشود. برای تاثیربیشتر بر احساس بازدیدکنندگان از دنیای جدید خارق العاده، کف معبر ورودی در تماسی غیر متجانس نورپردازی شده است.


 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:33  توسط حامد  | 


علی رغم توجه به مسائل استاندارد، هنوز هم طرز ساخت و ابعاد آشپزخانه و لوازم آن بصورت قابل ملاحظه ای در حال تغییر و تحول است.
در یک آشپزخانه مهندسی ساز، تمام وسایل طوری چیده می شوند که غیر قابل تغییر بوده ودارای سطوح کاری و ذخیره مواد باشند.در این نوع آشپزخانه مواد مورد استفاده در آشپزخانه، معمولا از جنس چوب-تخته چند لا- نئوپان و پلاستیک هستند.
روی سطوح چوبی رو باز را می توان با پوششی از لاک چوب یا روکشی از پلاستیک پوشاند. قفسه های آشپزخانه بصورت چوبی یا تخته ای با روکش پلاستیکی هستند، استفاده از قفسه های فلزی برای قرار دادن قابلمه و ماهی تابه بهتر است. در صورت کوچک بودن فضای آشپزخانه نصب درهای کشویی یا تاشو توصیه می شود. زیرا این درها در هنگام باز شدن فضای چندانی را اشغال نمی کنند.
از کابینت های طبقه دار برای نگهداری ظروف بزرگ – سنگین یا وسایلی که از آن ها به ندرت استفاده می شود، می توان بهره گرفت. کابینت های دیواری عمق کمی دارند بنابراین از سطوح کاری زیر آنها می توان بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. با گذاشتن ظروف چینی داخل این کابینت ها فرد می تواند بدون خم شدن، آنها را بر دارد و به آنها دسترسی داشته باشد. کمدهای یکسره بلند برای نگهداری مواد پاک کننده وجارو و ... مناسب هستند. می توان یخچالهای خانگی کوچک، اجاق گازخها یا ماکروویوها را با ارتفاع مناسب روی آنها قرار دارد. 
                                     

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:26  توسط حامد  | 


دکوراسیونِ یک فضا، حاصل در کنار هم قرار گرفتن عناصر متعددی است . هنگامی که در میان آنها رابطه ای قابل قبول و مطلوب وجود داشته باشد، منجر به فضایی دلپذیر، زیبا و در نهایت راحت و کارا می شود. به طور کلی می توان گفت در یک فضا عناصر به سه دسته عمده تقسیم می شوند:
1 ـ عناصری که بیشترین هدف به کارگیری آنها در محیط ، کاربردی است . در نتیجه نقش کلیدی و خاصی را در طراحی داخلی فضا ایفا نمی کنند. به عنوان مثال هنگامی که قصد دارید برای خانه تان تلویزیون ، جاروبرقی ، یخچال و لوازمی از این قبیل را تهیه کنید، هیچ گاه با هدف دکوراسیونی اقدام به خرید آنها نمی کنید؛ بلکه ابتدا کاربرد و امکانات هر یک را بررسی کرده و سپس ظاهر وسیله را با توجه به شرایط قرارگیری در محیط و دکوراسیون آن در نظر می گیرید. البته امروزه تولید کنندگان و طراحان صنعتی علاوه بر کارایی وسیله ، به شکل ، فرم ، رنگ و به طور کلی جنبه های ظاهری آن نیز دقت بسیاری دارند و محصولاتی متنوع به لحاظ کاربرد و ظاهر تولید می کنند
2 ـ عناصری که همزمان کاربردی و دکوراسیونی هستند. اغلب لوازم دکوراسیونی مورد استفاده در خانه ها در این دسته جای می گیرند. از آن جمله به مبلمان ، پرده ، فرش ، بوفه و غیره می توان اشاره کرد. یعنی به همان میزان که نحوه کاربرد آنها مورد توجه است ، شکل و فرم ظاهری ،رنگ ، طرح و دیگر عناصر بصری آنها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است .


                                   

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:23  توسط حامد  | 

از آنجا كه اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دكوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت، با این وجود نباید از اصول طراحی رنگ در دكوراسیون و تاثیرات ناخودآگاهی كه هر یك از خانوادههای رنگی بر روی روح و روان ما به جا میگذارد، غافل شد.
ضمن مدنظر داشتن سلیقهی صاحب اتاق خواب باید كاربرد یك اتاق خواب را نیز در نظر داشت. یك اتاق خواب باید همواره فضایی آرامش بخش و راحت باشد كه مكانی مناسب برای خواب و استراحت را فراهم آورد.
هنگام طراحی رنگ یك اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگهای درخشان پرهیز كنیم. چرا كه ممكن است هنگام استراحت این رنگها آزاردهنده به نظر برسند؛ اما چنانچه رنگهای زنده را بیشتر می پسندید، سایه های مختلف رنگ آجری در كنار كرمهای غنی و سیاه میتواند انتخابی مناسب باشد.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:10  توسط حامد  | 

تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر كالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به كارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم كاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.
به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یك سو در چنبره نوستالژیای تاقچه ها، رف ها و اُرسی های قدیم گرفتار مانده و از سوی دیگر به دكوراسیون و ابعاد دراماتیك و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است كه همزمان می بایست سویه های زیباشناختی و عملكردی را سامان دهد. طراحی داخلی یك ساختمان، داستانی است كه شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی كه انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی كننده اصولی باشد كه در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:
۱ - نور را دریاب: نور عنصری است كه با آن دیدن اشیا ممكن می شود. نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یك فضای داخلی ببخشد. بدون نور، نه فرم را احساس می توان كرد، نه رنگ را و نه بافت را. نورپردازی در یك فضای داخلی پیامدهای مهمی در بردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یك فضا آن فضا را خوشامد و چشم نواز كند. نورپردازی در كنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملكردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یك فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را بر طرف كند. نور مناسب یك اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی كند. به كمك نورپردازی می توان یك فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل كرد. پس، از باب مثال، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری كم ولتاژ هستند.
۲ - فرم را بشناس: فرم، توده فیزیكی یك شیء است كه سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود، در حالی كه فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشكیل می دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است. دسترسی ها و سیركولاسیون مهمترین این عوامل هستند. هر چند نمود فرم بیشتر در پوسته بیرونی یك بنا است با این حال نمود بیرون و درون می تواند یك شكل نباشد.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:6  توسط حامد  | 


 
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 20:0  توسط حامد  | 


 
وجود آشفتگی در زندگی شهری و صنعتی امروز ضرورت ایجاد آرامش را دو چندان می کند ، برای دستیابی به این مهم روشهای متعددی در پیش روی ما قرار دارد و تنها با باز کردن چشم سومی می توان بر این مقوله تسلط یافت . یکی از روشهای رسیدن به آرامش دسترسی به محیط طبیعی است ، متاسفانه امروزه با گسترش زندگی آپارتمانی رابطه انسان با طبیعت به میزان قابل توجه ای قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا این خلاء بزرگ را با کشاندن گوشه هایی از طبیعت به محل زندگی خود پر کند . در کشور های توسعه یافته آکواریوم جزئی از دکوراسیون داخلی منازل ، فروشگاه ها و اماکن تجاری بشمار می رود . روانشناسان معتقدند 15 دقیقه تماشای آکواریوم می تواند انسان را به مدت 48 ساعت شاداب نگه دارد و بر تمرکز افراد جهت یادگیری بیافزاید. گذشته از آن آکواریوم می تواند به زیبایی معماری داخلی بنا کمک شایانی کند ، البته رعایت اصول صحیح در بکار گیری آکواریوم بسیار مهم و قابل اهمیت است .
بسیاری از معماران و طراحان داخلی تنها به پیشبینی مکانی برای قرار گیری آکواریوم بسنده می کنند و از محدودیت استفاده آکواریوم در محیط های خاص غافلند . بکار گیری غیر اصولی آکواریوم نه تنها به زیبایی فضا کمک نمی کند بلکه با رشد جلبکها منظر زننده ای را ایجاد می نمایند.
بنابر این جهت طراحی و تعبیه آکواریوم در طرح خود میبایست عوامل زیر را مورد توجه قرار داد :

                              
انتخاب گونه زیستی آکواریوم
آکواریوم ها را می توان به چهار گونه استوایی ، مرجانی ( آب شور ) ، رودخانه ای و مردابی طراحی کرد ، انتخاب گونه ای خاص به شرایط اقلیمی مکانی که آکواریوم در آن قرار می گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوایی مستلزم و جود نور طبیعی مناسب و دمای معتدل است .
در اینجا بصورت جداگانه گونه های مختلف را مورد بر رسی قرار می دهیم.
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:53  توسط حامد  | 

نوآوری معمارانه موزه هنر میلواکی در ابتدای قرن بیست و یکم با نوآوری قصر بلورین اثر جوزف پاکستن در قرن نوزدهم قابل مقایسه است. این بنا نیز همچون تندیسی زیبا و هنرمندانه در محیط اطراف خود می درخشد.

mi1.jpg

بدون شک ، موزه هنر میلواکی از برجسته ترین آثار معماری سانتیاگو کالاتراوا محسوب می شود که ترکیبی متنوع و پیچیده از معماری و سازه است. در این بنا هم سقفهای مواج و متحرک موجود است ، هم پلی معلق و زیبا و هم نورپردازیهای خلاقانه. در مجموع ، این شاهکار در زمره برترین آثار معماری جهان قرار می گیرد ، هرچند این عنوان را نیز در سال ۲۰۰۱ از دیدگاه مجله TIME کسب نمود و همچنین در همان سال در نظرخواهی عمومی وب سایت جایزه معماری پرایتزکر ، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد ، اما در پایان ، گلن مورکات استرالیایی در پایان جایزه مذکور را از آن خود نمود.

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:24  توسط حامد  | 

صندلي Ercolina
اين صندلي طراحي شده توسط پائولــــو گراسلي براي لم دادن و تمدد اعصاب بخصوص چرت بعد از ظهر عالي به نظر مي رسد. از موقعيت قرار گيري عمودي آن حقيقتا براي يك استراحت كوتاه روي صفحه باد كرده مي توان استفاده كرد.مصالح بكار رفته در آن عبارتند از: اسكلت فلزي با وزنه نوساني ،زيرسازي از جنس پولي يورتان و پوشش چرمي قابل تعويض.
........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:48  توسط حامد  | 

توماس هیترویک منهتن را با طراحی فروشگاه جدیدش برای Longchamp حیرت زده کرد.


به قول اسکار وایلد همه چیز با یک کیف دستی شروع شد. در سال 2003 شرکت بین المللی فرانسوی Longchamp ، بزرگترین تامین کننده لوازم لوکس، برای طراحی یک کیف دستی، از مبتکر خستگی ناپذیر توماس هیترویک دعوت بعمل آورد. او هم به درستی به فکر یک کیف زیپی افتاد، نمونه ای از یک مدل نه چندان معروف، با این فکر که در آن یک زیپ بسیار دراز به صورت حلقه های افقی هم مرکزی به دور کیف پیچیده شده است در حالیکه قابلیت فشرده شدن و کش آمدن را همانند یک آکاردئون کوچک اما فوق العاده زیبا، به آن میدهد. پس از این نخستین پروژه پرهیاهو رابطه Longchamp / Heatherwick اکنون در کار جدی دیگری به صورت محکمتری ادامه می یابد. این پروژه که مربوط به تکمیل نهایی و جنجال برانگیز یک فروشگاه جدید Longchamp در نیویورک است، اولین ناو فرماندهی شرکت محسوب می شود.


 
                 
  ........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:42  توسط حامد  | 

طراحي: 2004
ساخت: 2004- 2005

ابعاد: 420 فوت مربع
فيناليست کليد طلايي طراحي داخلي، 2005
برنده جايزه طراحي داخلي مجله Contract ، 2005
مورد تقدير AR ، Architecture Review، 2005
رستوران Tides يکي از کارهاي بسيار موفق گروه LTL است. در اين رستوران کوچک دريايي، LTL ترکيبات متفاوتي از بامبو را به نمايش مي گذارد. اتاقکهاي ويژه نشيمن ، صندلي ها و ميزها ، همگي از ترکيبات متمايز بامبو ساخته شده اند.
شايان توجه ترين قسمت رستوران، سقف آن است. اين سقف توسط بيش از 120000 قطعه بامبو تشکيل يافته است که با ايجاد تاثير توپوگرافيک ، يادآور خزه هاي دريايي است که البته به صورت وارونه ترکيب شده اند. و بيشترين سطح رستوران با گنجايش 20 صندلي را مي پوشانند.هزاران بامبو طلايي مايل به سبز در سقف، حلقه هاي خزه مانند در جريان جزر و مد را خاطر نشان مي کنند. اين قطعات در داخل يک سقف آکوستيکي که از تايل اسفنجي و جاذب صدا تشکيل يافته است، قرار گرفته اند. روشناييهاي رستوران نيز داخل اين سقف کاذب جاي گرفته و با قابليت تنظيم خود فضايي نظير محيط داخل آب ايجاد مي کنند.
اتاقکهاي نشيمن از ترکيب ديوارهايي با پوشش فلزي، نورهاي عمودي و بامبو تشکيل يافته اند وقطعات کف نيز در فرم اصلي و طبيعي خود کارگذاشته شده اند. پروژه مزبور بدليل هزينه پايين حيرت انگيز آن نيز در خور توجه است.
Lewis در خصوص اين کار مي گويد: کارفرمايان پروژه، Steven Yee and Allen Leung ، قبل از شروع کار توسط ما نام Tides را داشتند و ما فقط راههاي رسيدن به اين نام را از طريق اشکال بصري مورد توجه قرار داديم. وي همچنين خاطر نشان مي سازد: ما دريافتيم که سقف ميتواند محل انجام کارهاي ابتکاري باشد و از خود پرسيديم اگر ما شروع به انباشتن قطعات بامبو بصورت انبوه کنار هم نماييم چه اتفاقي روي خواهد داد؟
براي راحتي کار، قطعات بامبو در تايلهاي سقف در دفتر LTL قرار داده شده و بلوک ها به صورت آماده به رستوران انتقال يافتند. براي اين کار ابتدا اين قطعات رشته مانند بامبو را در چسب فرو برده، سپس بصورت مجزا برداشته و در داخل فوم قرار دادند. بطوريکه Lewisچنين کاري را تاسيسات هنري مي نامد.

                   

........................... به ادامه مطلب رجوع کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:37  توسط حامد  | 

لوئيس. تسوراماکي.لوئيس، رستورانها را به سمت ايجاد فضايي عجيب به سبک Xing در شهر نيويورک تغيير ميدهد.
لوئيس. تسوراماکي.لوئيس براي ايجاد روشي پابرجا در طراحي ابداعي رستورانهاي نيويورک و استفاده شگفت آور از مصالح، مشهور شده است. اغلب اين کارها با پلانهاي همکف عجيب در فضاهايي رو به زوال (مخروبه) و همراه با محدوديت فضا و بودجه کار شده اند.
Xing رستوران آسيايي واقع در محله Hell’s Kitchen منهتن، يکي از آخرين رستورانهاي فريبنده ايست که توسط LTLطراحي و موفق به کسب نشان افتخار معماري داخلي شعبه نيويورکAIA شد.Xing در زبان چيني به معني "ستاره"، فضايي جذاب و مدرن است که از تضاد ميان بافتها و موجدار شدن جزئيات آن فضا پديد مي آيد. سطوح لمسي قوي نظير چوب، سنگ و مخمل با قالبهاي آکريليک رنگي که نور را در خود جاي داده اند، موجدار ميشوند.رستوران 2000 فوت مربعي حال حاضر Xingسابقاً بصورت يک اغذيه فروشي و يک کارگاه در پشت آن بوده است.
با وجود اينکه رستوران تنها ظرفيت 50 نفر را دارد، مالکين بر ايجاد محيطي باز که بتواند فضا را براي داشتن بار ويژه تطبيق دهد، تاکيد دارند.با بکارگيري تکنيک کولاژ و کنار هم گذاشتن متريالهاي مختلف، فضا از چهار ناحيه مشخص و مرتبط به هم تشکيل مي يابد که هر ناحيه توسط بافت ويژه اي تعريف مي گردد. فضاي بار جلو از سنگ است.فضاي نشيمن جلويي نيز غرفه هايي است که داراي پوشش بامبو مي باشند.
ناحيه ديگر، راهرويي شامل حمام و فضاي انتظار است. سقف و ديوارهاي اين راهرو از آکريليک(پلاستيک) رنگي بصورت خطي ساخته شده است و سقف مذکور به داخل فضاي غذاخوري جلويي امتداد يافته است. قسمت غذاخوري پشتي نيز از پانلهاي مخملي قرمز رنگ تشکيل شده است.
از جلوي رستوران تا قسمت پشت آن مشتريان از ميان فضاهايي که با سطوح سخت (چوب و سنگ) پوشانده شده اند، عبور مي کنند. تا در صورت تمايل با گذر از قسمت عمومي، به محيطهاي ملايمتر (با پارچه) براي فضاهاي خصوصيتر رستوران در قسمت انتهايي برسند............................ به ادامه مطلب رجوع کنید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:30  توسط حامد  | 

امروزه IDS در نهمین سالگرد خود در زمینه طراحی مسکونی عصر حاضر در جایگاه اول قرار دارد.در واقع نمایشگاه سه ونیم روزه ای است که در آن جدیدترین لوازم خانگی کانادا و لوازم برقی و موردنیاز خریداران اختصاصی به نمایش گذاشته شده اند.طراحان معروف بین المللی ، معماران وسایر اشخاص برجسته در زمینه طراحی , ارائه های محرک و پویایی به اجرا گذاشته اند.آثار خلاقانه به عنوان آخرین و جدیدترین رویدادها درزمینه طراحی جلوه نمایی می کند.

IDS با حضور متخصصان طراح ومصرف کننده های متعدد و رسانه ها برگزار می شود.هر کدام از 50000 بازدید کننده ای که هر ساله حضور پیدا می کنند،به قصد خرید یا سفارش و یا کسب اطلاعات در زمینه خدمات و محصولات طراحی مراجعه می کنند.


........................... به ادامه مطلب رجوع کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 12:26  توسط حامد  | 

مطالب قدیمی‌تر
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net SEO Stats powered by MyPagerank.Net

فراخوان بزرگ خلیج فارس

Yahoo bot last visit powered by MyPagerank.Net Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net

My site is worth
$1,171.65
How much is yours worth?

فراخوان ارسال تصاویر، انیمیشن، ویدئو و ترانه های خلیج فارس